Image

Özellikle günümüz dünyasında muhafazakâr ailelere ve kişilere yönelik olarak hizmet sunmaya devam eden yeni bir turizm akımı olarak gündemde kalmayı başaran İslami tatil meraklılarına birçok avantaj sunmakla beraber kaliteli ve huzurlu bir zaman arayışının sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Aile ve bireylerin kişisel tercihlerin yön verdiği bu tatil imkanlarını yenileştirme aşamasını her geçen gün düzenliyor.

İslami Tatil Özellikleri

İslami tatil helal tatil olarak da adlandırılmakla beraber meraklılarına birçok seçeneği de içeriği ne eklemiştir. Turizm akımı olarak karşımıza çıkan ve en çok kişileri kapsamına almaya başaran bu tatil özellikleriyle cazibe merkezi haline gelmeyi başarıyor. Deniz manzaralı, doğayla iç içe bir keyif ve jakuzili imkanlarıyla farklı bir İslami yazlık alternatifleri ile karşınıza çıkıyor.

Yaz ve kış mevsimlerinde imkanlarını arttıran villalar sayesinde İslami tatil akımı gelişme gösteriyor ve bütünsellik ilkesi içinde ele alınıyor. Turizm endüstrisinde yeni bir kavram olarak beliren helal tatil İslami inanca ve kurallara uygun olarak tatil yapmak isteyen kişiler için oluşturulmuştur. Otel ve tatil köyleri dahilinde yapılan bu tür tatiller günümüzde revaçta olmaya devam ediyor. 

İslami Tatil İçeriği

Tatil çeşitliliği artmaya devam ettiği için her kesime hitap edebilecek düzeyde konseptler hazırlanıyor. Hazırlanan konseptler ile kişilere özel olarak hazırlanan içerikler var olmuştur. İslami tatil kapsamında konaklanan muhafazakar villa gibi yerlerde helal yiyecekler ve alkolsüz içecekler sunularak istenilen düzeyde hizmet veriliyor.

İslami tatilile sağlanan koşullar ile her kesimden insana ayrı hizmetler sunuluyor ve yüzme havuzları, spa ve sağlık merkezleri erkek ve kadınlar için özel olarak, ayrı şekillerde dizayn edilmiş ve özel aile hizmetleri bulunmaya devam ediyor. Özellikle bazı tesislerde ise yalnızca kadınlar için dışarıdan görünmeyecek şekilde tasarlanmakla birlikte plaj seçeneği e ayrı bir özellik olarak sunuluyor. Özellikle birçok detayın bulunması ve birçok kesime hitap etmesi gibi kriterler birbirinin devamı şeklinde etkisini gösteriyor.

İslami Tatil Avantajları

İslami tatil, İslami ve muhafazakâr kesim olarak adlandırılan grupların özellikle tercihleri arasında yer alıyor. Öncelikle ismini sıkça duymaya başladığımız İslami villa özellikleri de aranılan kriterlerin başında gelmiştir. Dolayısıyla bu istekler göz önüne alınarak dizayn edilen muhafazakâr villalar yüksek duvarlı bahçeleri ve geniş alanlarıyla önem kazanıyor. Komşular arasındaki mesafelerin bile düşünülmüş olması aynı zamanda istenen özellikleri de beraberinde getiriyor. Düşünülen bu imkanlar İslami tatil sektörünü canlandırmış ve hareketliliği sağlamıştır. Yerli ve yabancı turistlerin aradığı hizmetlerin özelliklerindeki ortak noktalar belirlenmiş ve üzerinde durulmaya devam edilmiştir. 

Ailelerin çekirdek ya da geniş aile olması da İslami tatil özelliklerini etkiliyor bir boyuta erişmiştir. Bu yüzden ortak alanın kullanımı, özel yaşamın gizliliğinin ehemmiyet kazanması ve mahremiyet gibi hususlar İslami tatil için belirlenen kriterlerin başında geliyor. Özellikle doğa, deniz, muhafazakar havuzlu villa ve eşsiz manzarasıyla öncelik olarak gözden geçirilen seçeneklerin boyutları anlam kazanmıştır. Boyutların daha çok İslami kesimin ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlenmesi de beklenen nitelikler arasında yer alıyor. Bu bağlamda oluşturulan hizmet sektörü de rahatlığın ve kalitenin adresi olacak şekilde oluşturulur.

İslami Tatil Çeşitleri

İslami tatil seçenekleri, özellikle aranılan hizmete göre değişiklik gösterir. Eğer deniz ve havuz kapasitesi kullanılmak isteniyorsa öncelikle bu doğrultuda olması belirlenir. Sadece doğa manzarası sakinlik ve huzur aranıyorsa şartlar da bu özelliklere göre değişkenlik gösterecektir. Bacasız sanayi olarak bilinen turizm sektöründe imkanların kalite ve içeriğinin artırılması kişilerin isteklerinin göz önüne alınmasıyla sağlanıyor. Alışılmış tatillerden farklı olan İslami tatil arayış içinde olanlara farklı avantajlar sunmaya devam edecektir.