Image

Yüz, bir insana bakıldığında güzelliğini yansıtan vücuttaki bir bölgedir. Bu yüz güzelliği yıllardır yapılan 'altın oran' hesaplamalarına da konu olmuş, bu orana neye göre karar verileceğine dair bazı kriterler sunulmuştur. Günümüzde kadınlar başta olmak üzere artık erkekler de yadsınamayacak şekilde yüz güzelliğine dikkat eder hale geldiler. Yüz güzelliği denince akla ilk simetri gelmektedir. 

Yüzümüzde başta gözler olmak üzere ilk dikkat çeken yüz kısmı burun bölgesidir. Burnun fazla büyük ya da asimetrik olması ve eğrilik gibi durumlarda yüze düz ya da yan profilden bakıldığında görülen asimetri birçok kişiyi rahatsız etmekte ve kişileri burun düzeltme operasyonlarına yönlendirmektedir. 

Burun Düzeltme Nedir?

Burun düzeltme operasyonları hem görsel hem de sağlık için başvurulan bir estetik operasyon grubuna girer. Daha çok görsel olarak burun şeklinin beğenilmemesi ve bu konudan mutsuz olan bireylerin yardımlarına bu estetik operasyonlar koşmaktadır. Günümüzde yapılan çalışmalar ve ilerlenen süreçlerle neredeyse çözümü olmayan bir görsel sorun kalmamıştır. Fransız askısı ise son zamanlarda gündem olan, yaşlılık belirtilerine adeta dur diyen trend bir uygulamadır.

Görsel sebepler dışında sağlıkla ilgili birçok sorun için de burun ameliyatları tercih edilmektedir. Örneğin buruna alınan bir darbe, kaza veya düşme sonrası burunda oluşan travma ve buna bağlı şekil bozuklukları, kıkırdak hassasiyetine bağlı olarak gelişen burun ağrısı gibi birçok sebeple de burun düzeltme ameliyatlarına başvurular yapılmaktadır. Botoks ile benzer olarak sadece görsellik değil tedavi amaçlı da uygulanan yöntemlerdendir. Burun yapısının kemerli olması, uzun ya da kısa olması, burun ucunun aşağı düşük olması, burun deliklerinin büyük olması ve asimetri gibi birçok sebeple bu operasyonlar gerçekleştirilir.

Estetik Operasyonlar İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Burun ameliyatlarında ilk olarak kas ve iskelet sistemlerindeki gelişmenin tamamlanmış olması gerekmektedir. Çocuklarda bu gelişim belli bir yaşa kadar tamamlanmadığı için bu uygulama yapılmaz. Burun estetiklerinde dudak dolgusu gibi yaş sınırı değil, kas ve kemiklerin gelişim süreci etkendir. Gelişimini erken tamamlayan kulak kepçesi için 6 yaşında da ameliyat edilen çocuklar vardır. 

Plastik cerrahi alanında bir üst sınır yaşı da bulunmamasına rağmen, ileri yaşlardaki bireylerin anestezi etkilerinin ve ameliyat sonrası komplikasyonlarının olumsuz seyredebileceği göz önüne alınarak tercih edilmelidir. Öncelikli olarak hastanın genel sağlık durumu incelenmeli ve anestezi alması konusunda bir engel oluşturacak durum yoksa bu ameliyata alınmalıdır. 

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel olarak burun estetiği ameliyatlarında kullanılan teknikler popo kaldırma operasyonlarında olduğu gibi açık veya kapalı teknikler olarak yapılır. Hangi teknikle yapıldığına bağlı olarak bazı avantajlar ve dezavantajlar bulunmaktadır. 

Açık Rinoplasti, burun ucundaki deliklerin arasından küçük bir kesi açılarak yapılan bir müdahaledir. Bu kısımdan yapılan açma işlemi cerraha daha geniş bir görüş açısı sağlar. Ancak kıkırdak ve kemik üzerinde yapılan işlemler kapalı olanla aynı işlemlerdir. Açık teknik, ileri derecede deformasyon olan ve geçmişte estetik operasyon geçirmiş olan hastalarda tercih edilir. Ancak kapalı tekniğe göre dezavantajı kesi bölgesinde ödem ve morluk oluşması ile iyileşme süresinin uzamasıdır. 

Kapalı Rinoplasti, yapılacak kesilerin burun içinde olduğu tekniktir. Bu teknik cerraha dar bir görüş açısı verirken, herhangi bir dikiş izi ve yara bulunmayacak olması da iyileşme sürecini hızlandıracaktır. 

Estetik Cerrahide Doktor ve Kurum Seçimi

Her operasyonun az ya da çok bir riski vardır. Meme dikleştirme için kullanılan protezler ilk başta sorun yok gibi görünse de sonradan vücudun bu yabancı maddeyi istememesi gibi beklenmedik riskler de oluşabilmektedir. Burun estetik ameliyatlarında ise durum biraz farklıdır. Standart bir ameliyat olmayan bu operasyonlar, kişinin burun yapısı ve ne istediğine bağlı olarak yapılan, herkeste standart bir işlemin uygulanmadığı işlemlerdir. Bu operasyonun bir çeşit sanat ve el becerisi olduğu unutulmamalı ve doktor da buna göre seçilmelidir.

Karın Germe ve Diğer Operasyonlar

Örneğin bir karın germe ya da apandisit aldırma gibi bir operasyonlarda doktor seçimi çok önemli olmayabilir çünkü yapılacak işlemler bellidir ve standarttır ancak burun işlemi bir sanattır ve sanatçının yani doktorun ve bulunduğu kurumun tecrübeli ve işinde başarılı olmaları beklenir. Bu sanat herkesin elinde farklı olacaktır. Çünkü bu işlem, hastanın talepleri doğrultusunda doktorun güzellik anlayışının işleme yansıması olduğu için sonuçlar herkeste farklılık gösterebilmektedir. Doğru kurumu ve doğru doktoru seçmek hem sağlığınız hem de burnunuzun geleceği için çok önemlidir.

Doktorların ve kurumların tavsiyesi her zaman, yakın zamanda yapılmış olan ameliyatların öncesinin ve sonrasının olduğu bir albüm isteyip, sonuçlarına bakarak hastaların karar vermesidir. Burun operasyonlarından sonra burun ucunda biraz düşme görülecektir. Tecrübeli bir doktor bu düşmeyi hesap ederek burnu daha da kalkık yaparak sonunda istenilen sonuca ulaşırken tecrübesiz bir doktor bunu hesaba katmayarak ameliyat sonrası hastanın isteklerinin yerine getirilmemesine sebep olabilmektedir. Daha detaylı bilgi almak için https://www.etileresthetique.com/ kurumu irtibata geçebilirsiniz.

Diğer Hizmetlerimiz: